Věnovat celý článek jedné mobilní aplikaci se může zdát trošku moc, ale aplikace YOU si to zaslouží. Sama už nevím, jak a kde jsem na ní narazila, ale je to víc než dva roky, co jí používám a stále se jí držím.

You-app is a small steps for a happier, healthier you.

Aplikace You staví na tom, že každý má svůj život ve vlastních rukou a je jen na nás, aby byl šťastnější a zdravější. Na druhou stranu změny jsou těžké a často se nedaří, už vůbec ne přes noc. A tak přichází s konceptem malých kroků, neboli každodeních akcí/úkolů. Protože právě o těch malých krocích to všechno je a často zrovna ty malé kroky bývají nejdůležitější. Tým lidí, co za touhle aplikací stojí věří, že je mnohem snazší docílit velkých změn po malých krůčcích a s těmi vám aplikace pomáhá.

Hodně se mi líbí, že aplikace klade důraz na to, že v životě nejsou důležité jen čísla, práce a úspěchy, ale že je to taky o pocitech, malých momentech a kráse všude kolem vás, kterou dost často míjíme právě kvůli honbě za něčím lepším. Život je zkrátka krásný tím, že ne vždycky všechno vychází tak jak má. A když budete pár minut denně věnovat úkolům, které vám aplikace přínáší, poznáte to sami. Na těch malých věcech totiž vážně záleží.

Life is enjoying every victory, celebrating balance and showing vulnerability.

Jak You funguje. Po zaregistrování se vám na hlavní straně aplikace objevují úkoly ze čtyř hlavních kategorií: mysl, jídlo, pohyb a láska. Každý den se objevuje nový úkol dne, na jehož splnění máte dva dny (a nebo ho prostě nesplníte). Zároveň si jeden z úkolů můžete uložit a plnit ho každý den, protože se vám extra líbí (ten můj uložený úkol je: najdi krásu kolem sebe, protože mi přijde fajn se každý den soustředit na něco hezkého, co mě obklopuje). A pak přichází úkol týdne – který si vybíráte vždycky v pondělí ze dvou různých možností. Je tu také možnost si vytvořit zcela vlastní akci/úkol. Nebo si vybrat akci, která poslouží vaší momentální situaci: potřebujete relax, nabít pozitivitou, popostrčit kreativitu nebo nakopnout produktivitu? Nově také přibyl balíček úkolů The Hapiness project, který je placený (10 úkolů za 1,99 euro), zbytek aplikace je zcela zdarma. Plnění úkolů pak spočívá v tom, že uděláte fotku, napíšete k ní, jak se vám úkol plnil nebo odpověď na danou otázku a máte hotovo. Není to žádný instagram a vůbec nezáleží na tom, jak kvalitní fotky jsou. Aplikaci používají lidé z celého světa a s nimi se můžete navzájem sledovat a povzbuzovat. Komunita lidí okolo You je neuvěřitelně přátelská!

K aplikaci vyšla také kniha The Book of You, na kterou mám zálusk. Autoři zároveň spolupracují s různými odborníky na dané kategorie a právě ti úkoly tvoří, takže často naleznete inspiraci na další zdroje. Další inspiraci najdete také na jejich blogu.

Pro představu, typy úkolů (u každého úkolu najdete úvodní text, který vám k němu řekne víc):

take time to reflect, savor your food, take care of your body, express love to someone, 2 minute strech, pause before you eat, recall a memory, do something you are good at …. 

Tak co, přidáte se k nám? Jestli jo, tak mě hledejte pod přezdívkou Michelle8.

Obrázek z Jenny Ye.