Láska ke knihám

Knihy

Láska k papíru

Diáře

Naše zážitky a tipy z cesty

USA

Fitness koutek Mr. K

Fitness koutek Mr. K – 5. díl

Zdravím a pozdravuji (děkuji autorům Demolition mana),

minule byl článek malinko chudší a tak se dneska zkusíme podívat na to, jak vůbec v posilovně začít. Jak už jsem myslím dříve psal, zeptat se někoho, jak cvičit, je jako se zeptat, jak vařit. Jde o širokou škálu přístupů, náhledů, technik a strategií, které působí na jednotlivé lidi. Řekněme si to takhle: máme před sebou na stole protřelé dogma (to, co prostě platí a přes to vlak nejede). Ve fitness je to bohužel tak, že lidské tělo je tak výjimečný a specifický „stroj“, že vyžaduje různé množství a hlavně kvalitu benzínu nebo naopak nafty od svého řidiče. Všude okolo sebe slyšíme věty typu: já jsem tlustej, protože to mám geneticky daný po rodičích, mám přesně takovej zadek jako moje máma. ANO, genetika, tedy vrozené dispozice jsou základním hybatelem všeho. Ovlivňuje to, jak myslíme, mluvíme, jakou máme barvu vlasů a bohužel (bohudík) i to, jak vypadáme. ALE se vším a to i s genetikou můžeme bojovat. Abychom si problematiku přiblížili, musíme si ujasnit, že máme tři základní genotypy, mezi kterými se pohybujeme (použiji zde teorii Prof. Ernsta Kretschmera, která je mi osobně nejbližší a kterou vysvětluji svým klientům, když se mě ptají, kdy budou mít konečně postavu jako Beyonce nebo Ryan Reynolds (mimochodem můj tělesný vzor). Někteří bohužel nikdy nebudou a to ani kdyby trénovali sedm dní v týdnu 2x denně. Prostě je tam genetika nepustí.  To ale neznamená, že se nemohou přiblížit.

* Kretschmerovo dělení typologie člověka není jenom o tom, co sem napíšu, jedná o širší přístup, který se prolíná s psychikou, ale to pro naše účely nepotřebujeme.

1) Astenický typ:

Astenik – (řec. leptós = tenký, slabý, hubený) má štíhlou, vytáhlou postavu, úzká ramena a boky, dlouhé končetiny – jedná se o prototyp dnešními skokana/ky do výšky, dálkového běžce nebo modelek na přehlídkových molech. Málo tuku, málo svaloviny, dlouhá vytrvalostní svalová vlákna.
Problémy s postavou: velmi těžce nabírá svalovou hmotu.
Vhodný pro: dívky, slečny a ženy zblázněné pro mě zcela neuvěřitelný ideál krásy – vychrtlé 50 kg kozy na podpatcích, vytrvalce, některé míčové hry a atletické disciplíny.

Jak říkala jedna z mých oblíbených vyučujících na PEDF, paní doktorka Hájková: “Pokud jsi  astenik, profesionální kulturista z tebe nikdy nebude.”

2) Atletický typ:

Atletik – silně vyvinutá kostra, typická jsou široká ramena, relativně štíhlé nohy, robustní a svalnatá postava. Máte v okolí někoho, kdo skoro nemusí sáhnout na činku, břicho má jako žiletku a ruce tvarované jako Diskobolos? Ano, potkali jste „atletika“. Jedná se o černošský typ. Dynamika, vrozená síla, muskulatura, výrysovanost.
Problémy s postavou: při pravidelném pohybu téměř žádné.
Vhodný pro: chci být jako on.

3) Pyknický typ:

Pyknik – (řec. pyknós = statný, pevný, silný, mohutný) postava spíše podsaditá, má sklony k tloušťce, kratší končetiny, měkký široký obličej, široký krk, zdůrazněné břišní proporce. Svého typického vzhledu dosahuje mezi 30 – 40 rokem života, kdy se začíná jevit jako obtloustlý a podsaditý. A jsme tu, tento typ straší snad všechny dívky a ženy dnešní doby. Abyste vypadali „hubeně“ stojí to spoustu úsilí. Máte pocit, že nabíráte jenom když dýcháte, tuk se vás drží a ne a ne se pustit. Máte na sobě hodně svaloviny, i když o ní zase tak moc nestojíte? Vítej mezi nás pykniku. Síla, výbušnost, silové sporty, rychlá svalová vlákna – vždycky jste daleko dohodili, ale běh vás bolel jako čert.
Problémy s postavou: vrozené vyšší % tuku v těle, kulatější rysy.
Výhody: nemá problém nabrat svalovou hmotu.
Vhodný pro: silové sporty – vrhy, hody, vzpírání.
Nevyhodný pro: vytrvalostní sporty

Samozřejmě nemusíte být jeden z těchto tří typů. Pravděpodobně se k některému více, či méně blížíte. Existují další podtypy, ale to není podstatné. Sami teď víte, kam se přibližně řadíte. A co teď s tím? Můj osobní názor a nikomu ho nevnucuji je najít si svojí cestu:

  1. a) půjdete s genotypem a zaměříte se na aktivity, kterým ho budete rozvíjet.
  2. b) půjdete proti němu – v tom případě se připravte na obtížnější, avšak ne nezvládnutelnou cestu. Vaše tělo bude bojovat seč mu budou síly stačit, ale znám obrovské množství lidí, kterým se to povedlo. Pokud bych měl říct něco o sobě – vždycky jsem měl tendenci k tloustnutí – od mala jsem ke stolu zasedal jako první a potom, co jsem dojedl po ostatních, jsem odcházel jako poslední. V 17-ti jsem vážil 92 kg a měl 18% tuku a ještě pár let zpět jsem měl problémy s váhou. Sice s ní bojuji pořád, každá párty nebo týden bez hlídání znamená posun číslíčka na váze, ale naučil jsem se s tím pracovat. Četl jsem, zkoušel jsem, zkouším nové věci, nové postupy a konzultuji s kamarády, mými trenéry a kým se dá, co je nového. A teď to hlavní – jím kvalitní potraviny k čemuž mě vede i moje drahá polovička, protože není týden, aby neuvařila něco nového chutného a super zdravého. Nejsem velkým zastáncem suplementů. Ráno zobeme s mojí drahou polovičkou vitamín C, zinek, magnesium, po tréninku doplňuji energii maltodextrinem, piju proteiňák a před fotbalem a po si dávám aminokyseliny, abych nepálil svaly. Tím nechci říct, že jsem proti doplňkům, ale mě to takhle stačí. Mám kolem 87kg a 10% tuku v těle. Cvičím v průměru 4x týdně, s klukama hrajeme ligu v malým fotbale a futsal a občas si plácnu (zahraju se tomu říkat nedá) tenis. Nevyhraněnost a různorodost pohybu je pro mě ten pravý klíč k úspěchu, protože každý sport vám dá něco. Nikdy jsem nebyl klasický posilkář, co by si měřil obvod bicáku a denně stál na váze. Jsem sportovec, mám rád týmové sporty a super partu lidí kolem sebe. Jednou jsem uběhl ve vycházkovém tempu půlmaraton, ale nikdy v tom nebudu závodit, protože bych na trati umřel. Kdybych měl říct, jaký genotyp jsem, řekl bych, že okrajový pyknik. Ale jak jste četli, to se pozná až kolem 30. roku – což už se mi blíží :-D. Když se podívám okolo sebe na rodinné oslavě, vypadá to tam jako na konferenci odborů jatečno-uzenářských závodů. Uvidíme, jak to bude pokračovat dál, ale nehodlám ze svého úsilí polevit.

Co z toho plyne pro vás? Nepolevujte – jděte si za svým. Přibližte se tomu, jak chcete vypadat, co to jen půjde. Je lepší přiblížit se na metr, než fňukat a pozorovat to z 10 kilometrů. Máte rádi cvičení v posilovně – běžte posilovat. Rádi jezdíte na kole – jezděte. Dělejte to, co máte rádi, protože hlava je ten hnací motor, který vám zajistí úspěch. X studií dokazuje, že pokud děláte svojí oblíbenou aktivitu, pozitivní dopad na vaše tělo a výsledky jsou mnohokrát vyšší, než když děláte aktivitu, kterou byste měli dělat, ale nemáte jí rádi.

No a vidíte to, chtěl jsem nejdřív psát o tom, jakými cviky byste měli v posilce začít a místo toho jsem se dostal úplně někam jinam :-). To se občas stává, ale nebojte – do posilky skočíme šipku určitě příště. Mějte se krásně a cvičte s chutí.

Ahoj K.

Previous Post Next Post

Může se vám také líbit

Nechte mi tu komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..