Láska ke knihám

Knihy

Láska k papíru

Diáře

Naše zážitky a tipy z cesty

USA

Fitness koutek Mr. K

Fitness koutek Mr. K. – 2. díl

Nazdar, nazdar, ahoj, ahoj,

minule jsme se podívali na to, co si do fitka sebou vzít. Dneska pronikneme do tajemství kuchyní samotných posiloven – do kanceláří plných obchodníků (v některých menších fitkách i majitelů), kde se peče Vám servírovaný chod, který můžete ochutnat při každém kroku během Vaší návštěvy fitek. Jak to tedy doopravdy chodí? Jaké jsou typy úvazků? Co Vám v posilce z 90% nabídnou?

Jsou dvě základní možnosti, na které můžete v posilovně narazit:

  1. a) Kredit – dnes už pomalu vymírající systém, který je používán hlavně v menších posilkách. Dostanete kartičku, na tu si můžete nahrát chechtáčky a při každé návštěvičce se Vám strhne příslušná sumička. Když vyčerpáte Váš kredit, tak vytáhnete příslušnou bankovku, nahrajete na kartu a zase můžete vesele chodit. Většinou je možné platit i jednorázově, ale počítejte s tím, že si nějakou tu desetikačku připlatíte. Fitka a jejich majitelé mají totiž nejradši dlouhodobé zákazníky a onou kartičkou si Vás aspoň na chviličku pojistí. Karty bývají přenosné, takže na jednu plastovku můžete vesele chodit s kamarády, přítelkyněmi, příteli nebo s mamkou a taťkou.
  1. b) Členství – členství je v dnešní době nejčastěji využívaný model pro fitness centra. Většinou se s ním setkáme u velkých řetězců, které za velmi příjemné ceny nabízí tzv. ALL INCLUSIVE balíček služeb. Podepsáním kontraktu se uvážete na určitou dobu (1 – 12 měsíců) a zpravidla fitko můžete využívat kdykoliv se Vám zachce (třeba i 10x denně). Jste totiž jeho členem. V dnešní době už jsou běžnou součástí fitek různé chill out odpočinkové místnosti, welness zóny, internetové kavárny, atd. Jako vždy, i tady platí základní pravidlo – čím víc za členství zaplatíte, tím většího komfortu se Vám dostane (počet lidí, údržba strojů, úklid atd.). Abyste aspoň trochu tušili – v Praze seženete členství na měsíc od 400,- Kč do cca 3500,- Kč. Nepočítám sem VIP kluby, které mají úzký okruh členů a vskutku nadstandartní služby (např. trenér nebo masér v ceně). Tady můžete zaplatit za rok mnohem víc.

A teď k jádru věci, ať uzavřeme náš příběh o první návštěvě fitka. Stojíte u recepce, bágl napěchovaný k prsknutí, z boční kapsy Vám kouká podrážka Vaší pevné, sportovní boty a vy nervózně přešlapujete na místě, protože moc nevíte, co a jak. Rozviňte svůj klid ;-). Recepční je většinou protřelá profesionálka, která vidí 1000 lidí denně a ráda Vám poradí. Pokud narazíte na nerudnou, znuděnou slepici, kterou to očividně nebaví, nemlaťte jí prosím. Pokud si vybere variantu a), zaplaťte si jednorázový vstup a vstupte dovnitř. Poptejte se, kde je šatna a jděte dál.  Převlíkněte se do Vašeho nového setíku na cvičení (já vím, že jste si koupili nový věci) a šupky dupky na průzkum.

Co se týče varianty b), rozebereme si jí maličko víc. Jak už jsem říkal, stojíte u recepce členského klubu, před Vámi je fronta pěti lidí a vy se pomalu propracováváte směr recepce. A co teď? Co říct? Je to prosté. Stačí říct, že si chcete vyzkoušet fitko. Recepční vezme do ruky telefon, zavolá svému kolegovi obchoďákovi do kanceláře a ten Vás se širokým úsměvem na tváři uvítá v klubu. Po krátkých zdvořilostních frázích Vás provede klubem, ukáže, kde co je a dá Vám klíček, kratičku nebo čip od skříňky – někdy oproti záloze (občanský průkaz nebo malá hotovost).

Stojíte převlečený a nevíte, co dělat. Ve velkých řetězcích to většinou funguje tak, že Vám při průchodu klubem představí obchodník také trenéra/ku, který/á v tu dobu dohlíží na fitko (má službu). NEBOJTE SE HO A NESTYĎTE SE!!! Ten člověk je za to firmou placený. On je tam pro Vás. Ochotně Vám ukáže, jak se zapínají a používají kola, pásy a vysvětlí Vám spolu s obchodníkem, jak to vlastně v daném klubu chodí. Nebojte se ho zeptat na cvičení i věci okolo (jestli má přítele nebo přítelkyni nechte radši na další setkání) – rád Vám ukáže základní cviky a odcvičí s Vámi ukázkový trénink – cca 30´. V klidu mu řekněte, že jste začátečník, nikdy jste necvičili. Nikdo se Vám nebude smát nebo na Vás koukat jako na blázna. Naopak, jste pro něj ideální člověk (nevíte totiž vůbec co a jak) a on je Váš zachránce. Můžete si také skočit na některou ze skupinových lekcí, které jsou v členských klubech v ceně členství, rozvrh hodin Vám obchodník rád dá nebo se můžete mrknout přímo na sále, kdy co začíná.

Právě jste docvičili. Dopotili jste poslední kapku potu a  jste v šatně. A teď si stoupněte, podívejte se kolem dokola a položte si základní otázku. Je to tady čistý? Skočte si na záchod, podívejte se, jak to tam vypadá a jestli si náhodou připadáte jako v rychlíku na trase Ankara – Istanbul, možná bych o členství či permanentce popřemýšlel. Ano přátelé, je to  tak. Čistota a úklid je alfou a omegou. Kluby dnes nabízí tisíce skupinových lekcí, super kvalitní trenéry a kafíčko zadarmíčko, ale o co tady běží, je čistota. Při sondování a návštěvách fitek a klubů konkurence, jsem byl občas na vážkách, jestli to myslí vážně nebo jestli nemají nějaký den otevřených dveří na téma středověk. Chuchvalce vlasů ve sprchách, plísně, ochlupené pisoáry či záchodky do fitek opravdu nepatří. Samozřejmě, ne vždycky se může klub blyštit, hlavně pak ve špičce, kdy je na place a v šatnách 300 lidí a uklízečka kmitá jak bláznivá, ale stejně nemá šanci. Ale určitě všichni poznáme rozdíl mezi nepořádkem a dlouhodobě ukládanou špínou.

Po tom, co se ospršíte a oblíknete, skočte zase na recepci, že jste hotoví (leckdy doslova) a recepční Vám zavolá obchodníka. Ten si s Vámi sedne, ukáže Vám cenovou nabídku klubu a Vám se to buď bude líbit nebo ne. Na konci měsíce je vždycky nějaká akcička, takže pro Vás ideální čas přijít. Nebojte se a na rovinu se ho zeptejte, co členství zahrnuje. Teď už je to jen na Vás. Beru nebo neberu. Nebojte se říct, že členství nechcete nebo že si to musíte rozmyslet. Obchodníci v tomhle světě žijí a členství si u nich nevzalo už stovky lidí.

Takže přátelé, lehký návod, co dělat je venku. Příště se mrkneme na to, proč je dobrý/ špatný si vzít třeba jen na začátek trenéra, pro koho se to hodí a pro koho naopak ne a hlavně, kterýho z těch hezounků a modelek si vybrat.

Na brzkou počtenou přátelé!!!    K.

Previous Post Next Post

Může se vám také líbit

Nechte mi tu komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..